top of page

13 May Çar

|

Web Semineri

Umberto Boccioni ve Fütürizm

Fütürizm, 20. yüzyılın başlarında Marinetti önderliğinde İtalya'da ortaya çıkmış ve resim, heykel, grafik tasarım, mimarlık, edebiyat ve müzik başta olmak üzere sanatın her alanında etkili olmuştur. Fütüristler insan aklının ürettiklerine, teknolojiye ve onun sonucu olan hıza adeta tapmış, hız ve de

Umberto Boccioni ve Fütürizm
Umberto Boccioni ve Fütürizm

Saat ve yer

13 May 2020 18:00 – 20:00

Web Semineri

Etkinlik hakkında

Fütürizm, 20. yüzyılın başlarında Marinetti önderliğinde İtalya'da ortaya çıkmış ve resim, heykel, grafik tasarım, mimarlık, edebiyat ve müzik başta olmak üzere sanatın her alanında etkili olmuştur. Fütüristler insan aklının ürettiklerine, teknolojiye ve onun sonucu olan hıza adeta tapmış, hız ve devinimi, makine estetiğini sanat üretimlerine yansıtmışlardır. Savaşı “mikrop kırıcı” olarak gören Fütüristlerin bir kısmı, I. Dünya Savaşı’na katılmış, kimileri bu savaş sırasında ölmüş ya yaralanmıştır. Fütürizm, 20. yüzyıl sanatı ve çağdaş sanatı en çok etkileyen, tartışmaları günümüzde hâlâ devam eden akımlardan biri.

Zoom üstünden gerçekleştireceğimiz online seminer hakkında bilgi ve kayıt için DM

Nergis Abıyeva 2014 yılında MSGSÜ Sanat Tarihi bölümünü bitirdi, lisans eğitimi sırasında Brera Akademi’de öğrenim gördü. MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat yüksek lisans programından Tiraje Dikmen’in Sanatı ve Hayatı başlıklı teziyle mezun oldu. 1950’lerde Paris’e giden ressamlar bağlamında Tiraje Dikmen konulu araştırmasıyla 2017’de SALT Araştırma Fonu’nu kazandı. 2015-2017 yılları arasında Maçka Sanat Galerisi’nin 40. Yıl Projeleri için arşiv sorumlusu olarak çalıştı ve arşiv sergilerinin düzenlenmesine katkıda bulundu. Görünmeyene Bakmak kitabının editör yardımcılığını üstlendi. 2017-2019 yılları arasında İstanbul merkezli özel bir koleksiyonda görev aldı. Nisan 2019’tan itibaren ARTER’de araştırmacı olarak çalışan Abıyeva’nın makaleleri Sanat Dünyamız, PRŌTOCOLLUM, Genç Sanat Dergisi, Istanbul Art News, Art Unlimited Dergisi, Birikim gibi mecralarda yayınlanmaktadır.

Biletler

  • Fütürizm

    Nergis Abıyeva ile Umberto Boccioni ve Fütürizm

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 Kdv
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page