top of page

17 Haz Çar

|

Online Zoom Semineri

Türkiye'de Sanatçı Aşıklar

Nergis Abıyeva ile Sanat Tarihinde Aşk ve Aşıklar temamız üçüncü semineri ile devam ediyor. Seminerlerimiz seri halinde takip edilebildiği gibi, her biri farklı sanatçıları ve farklı eserleri ihtiva ettiğinden, seminerlere bağımsız olarak da rahatlıkla katılınabilinir.

Türkiye'de Sanatçı Aşıklar
Türkiye'de Sanatçı Aşıklar

Saat ve yer

17 Haz 2020 20:00 – 21:30 GMT+3

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

Türkiye’nin modern resim tarihinden sanatçı çiftlerine bakmak, bir bakıma söz konusu döneme dair alternatif bir okuma gerçekleştirmektir. Seminerin birinci bölümünde Avni-Harika Lifij, Feyhaman-Güzin Duran, Bedri Rahmi-Eren Eyüboğlu gibi sanatçı çiftlerin üretimleri incelenecek, özellikle kadınların sanatçı birey olarak kendilerini nasıl konumlandırdıkları tartışmaya açılacaktır. Seminerin ikinci bölümündeyse Türk modern sanatından aşk konulu yapıtlar incelenecek, sanat tarihsel önemleri üzerinde durulacaktır.

Nergis Abıyeva 2014 yılında MSGSÜ Sanat Tarihi bölümünü bitirdi, lisans eğitimi sırasında Brera Akademi’de öğrenim gördü. MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat yüksek lisans programından Tiraje Dikmen’in Sanatı ve Hayatı başlıklı teziyle mezun oldu. 1950’lerde Paris’e giden ressamlar bağlamında Tiraje Dikmen konulu araştırmasıyla 2017’de SALT Araştırma Fonu’nu kazandı. 2015-2017 yılları arasında Maçka Sanat Galerisi’nin 40. Yıl Projeleri için arşiv sorumlusu olarak çalıştı ve arşiv sergilerinin düzenlenmesine katkıda bulundu. Görünmeyene Bakmak kitabının editör yardımcılığını üstlendi. 2017-2019 yılları arasında İstanbul merkezli özel bir koleksiyonda görev aldı. Nisan 2019’tan itibaren ARTER’de araştırmacı olarak çalışan Abıyeva’nın makaleleri Sanat Dünyamız, PRŌTOCOLLUM, Genç Sanat Dergisi, Istanbul Art News, Art Unlimited Dergisi, Birikim gibi mecralarda yayınlanmaktadır. 

Biletler

  • Online Kayıt

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 KDV

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page