top of page

07 Haz Paz

|

Online Zoom Semineri

Türkistan'ın Piri: Ahmet Yesevi ve Yesevilik

Türkistan Sufiliği denildiği zaman akla gelen en önemli isim Ahmed Yesevi’dir.

Türkistan'ın Piri: Ahmet Yesevi ve Yesevilik
Türkistan'ın Piri: Ahmet Yesevi ve Yesevilik

Saat ve yer

07 Haz 2020 16:00 – 17:30 GMT+3

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

 Türklerin İslamiyeti kabulü devletler bazında farklı bir seyir takip etse de bu yeni dinin bilhassa göçebe topluluklar arasında yayılma sürecinde dervişlerin daha etkili oldukları bilinmektedir. Türkistan Sufiliği denildiği zaman akla gelen en önemli isim Ahmed Yesevi’dir. Türkistan’daki Yesi şehrinde yaşayan Ahmed Yesevi, Orta Asya’daki göçebe Türkler arasında İslam dininin yayılmasında büyük paya sahip olmuş, kurduğu Yeseviyye Tarikatı Orta Asya, Anadolu ve Hindistan sahasında etkili olmuştur. Anadolu’dan onunla ilişkilendirilen en önemli isim Hacı Bektaş Veli’dir. Ayrıca Mahmud Hazini tarafından yazılan Cevâhirü’l-Ebrar Osmanlı padişahı III. Murad’a sunulmuştur. Yesevilik tarih boyunca hem Sünni hem de gayrisünni tarikatlar arasında etkili olmuştur. Bu seminerde Türk toplulukları arasında tasavvuf düşüncesinin yayılmasında en önemli isim olan Ahmed Yesevi’nin Hayatı, yetiştiği ortam, hocaları, talebeleri, etkileri, onun sohbetlerinden meydana gelen Divân-ı Hikmet’in içeriği hakkında detaylı bilgi verilecektir. 

 Haşim Şahin 1978 yılında Bolu’da doğdu. Üniversiteyi Eskişehir’de okudu. Sakarya Üniversitesi’nde yüksek lisansını; Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 2001-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde görev yaptı. 2012 yılında doçent, 2018’de profesör oldu. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi. Sakarya Üniversitesi’nin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü (2013-2019) ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde (2017’den itibaren) ders veriyor. Akademik ve popüler dergilerde, kolektif eserlerde makaleleri, Türkiye’de ve İran’da yayınlanan İslâm Ansiklopedilerinde tasavvuf tarihi üzerine maddeleri bulunmaktadır. Türklerin İslâmlaşma süreci, Selçuklu ve erken Osmanlı döneminde din-devlet ilişkileri, Osmanlı Sufiliği, Bektâşilik ve Alevîlik tarihi, Orta Asya ve Selçuklu beslenme kültürü, seyahat tarihi konuları üzerine araştırmalarını sürdürüyor. TRT, Habertürk, CNN Türk, 24 TV kanallarında sahasındaki konularda televizyon programları yaptı. Orta Zamanın Türkleri (2011, dördüncü baskısı 2017), Arı Kovanına Çomak Sokmak: Ahmet Yaşar Ocak Kitabı (2014), Anadolu Beylikleri El Kitabı (2016, ikinci baskısı 2017), ve Dervişler ve Sufi Çevreler (2017, üçüncü baskısı 2018), Dervişler, Fakihler, Gaziler (1300-1400) isimlerini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 

Biletler

  • Online Kayıt

    Kayıt olduğunuz bu seminer için, ilgili etkinlik günü öğlen tarafınıza whatsapp üzerinden bir zoom link'i gönderilecektir. Zoom uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinizde, veya PC veya MAC laptop'larınızda kullanabilirsiniz. Hazırlık olarak uygulamayı (veya programı) cihazınıza kurmanızı öneririz. Seminer öncesinde veya seminer esnasında olası teknik bir ihtiyaçtan ötürü bizimle irtibata geçmek isterseniz, +90 532 373 4100'dan bize ulaşabilirsiniz. Misal Atölye

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 KDV
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page