top of page

22 Tem Çar

|

Online Zoom Semineri

Tiraje Dikmen

1923 doğumlu, Cumhuriyet idealinin aynasında, kendi renkleriyle ve alabildiğine orijinalliğiyle parlayan bir ressam.

Tiraje Dikmen
Tiraje Dikmen

Saat ve yer

22 Tem 2020 20:00 – 21:30

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

1923 doğumlu, Cumhuriyet idealinin aynasında, kendi renkleriyle ve alabildiğine orijinalliğiyle parlayan bir ressam. İstanbul İktisat Fakültesi’nden doktora derecesiyle mezun olduktan sonra ekonomi alanında çalışmalarını sürdürmek üzere 1949'da Fransız Hükümeti’nin bursuyla Paris'e giderken, o Marsilya vapurunda aklında, çocukluğundan beri tutkun olduğu ve 1946 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nde özel öğrenci olarak eğitimini de almaya başladığı, resim olan bir kadın. Paris'te resme ağırlık veren Tiraje, bir yanıyla soyutlama diğer yanıyla gerçeküstü etkileri olan özgün bir desen anlayışı ortaya çıkarmıştır. Akademi'de hocası olan Léopold Levy ile, Paris’te de resim çalışmalarına devam etmiş, aynı zamanda aralarında Braque, Derrain, Giacometti, Chagall’ın da bulunduğu ünlü sanatçılarla tanışmak olanağını bulmuştur. 1968 öğrenci olayları sırasında Paris'te yaşayan ve bunu desenlerine yansıtan sanatçı, eserleriyle batı sanat ortamında oldukça dikkat çekmiştir. 1964’te dönemin önemli ressamlarıyla yan yana yer aldığı, "Sürrealizm: Kökenler, Yakınlıklar, İlişkiler" sergisinin kataloğunda  “genç imgesel resmin en güçlü figürlerinden biri” olarak tanıtılır. Tiraje, 1980’li yıllara kadar Paris’te yaşamış, vefat ettiği 2014 yılına kadarsa çalışmalarını ağırlıklı olarak Büyükada’da sürdürmüştür.

Nergis Abıyeva, Tiraje’nin sanat serüvenini 2015-2019 yılları arasında, hem sanatçının yaşamış olduğu Büyükada ve Paris’te, hem de Ankara’da yaptığı belgeleme ve sözlü tarih çalışmalarıyla keşfetmiştir. Sanatçının hayatından ve eserlerinden görsellerle birlikte, dönemin önemli simalarından olan dostlarıyla görüşmelerinden anekdotların da eşlik edeceği seminer, Tiraje’nin sanatı ve anılarına odaklanacak.

Nergis Abıyeva 2014 yılında MSGSÜ Sanat Tarihi bölümünü bitirdi, lisans eğitimi sırasında Brera Akademi’de öğrenim gördü. MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat mastır programından Tiraje Dikmen’in Sanatı ve Hayatı başlıklı teziyle mezun oldu. 1950’lerde Paris’e giden ressamlar bağlamında Tiraje Dikmen konulu araştırmasıyla 2017’de SALT Araştırma Fonu’nu kazandı. 2015-2017 yılları arasında Maçka Sanat Galerisi’nin 40. Yıl Projeleri için arşiv sorumlusu olarak çalıştı ve arşiv sergilerinin düzenlenmesine katkıda bulundu. Görünmeyene Bakmak kitabının editör yardımcılığını üstlendi. 2017-2019 yılları arasında İstanbul merkezli özel bir koleksiyonda görev aldı. Nisan 2019’tan itibaren ARTER’de araştırmacı olarak çalışan Abıyeva’nın makaleleri Sanat Dünyamız, PRŌTOCOLLUM, Genç Sanat Dergisi, Istanbul Art News, Art Unlimited Dergisi, Birikim gibi mecralarda yayınlanmaktadır.

Biletler

  • Online Kayıt

    Kayıt olduğunuz bu seminer için, ilgili etkinlik günü öğlen tarafınıza whatsapp üzerinden bir zoom link'i gönderilecektir. Zoom uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinizde, veya PC veya MAC laptop'larınızda kullanabilirsiniz. Hazırlık olarak uygulamayı (veya programı) cihazınıza kurmanızı öneririz. Seminer öncesinde veya seminer esnasında olası teknik bir ihtiyaçtan ötürü bizimle irtibata geçmek isterseniz, +90 532 373 4100'dan bize ulaşabilirsiniz. Misal Atölye

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 KDV

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page