top of page

03 Haziran Çar

|

Online Zoom Semineri

Sanat Tarihinde Aşk ve Aşıklar 2

Nergis Abıyeva ile Sanat Tarihinde Aşk ve Aşıklar temamız ikinci semineri ile devam ediyor. Seminerlerimiz seri halinde takip edilebildiği gibi, her biri farklı sanatçıları ve farklı eserleri ihtiva ettiğinden, seminerlere bağımsız olarak da rahatlıkla katılınabilinir.

Sanat Tarihinde Aşk ve Aşıklar 2
Sanat Tarihinde Aşk ve Aşıklar 2

Saat ve yer

03 Haz 2020 18:00 – 20:00 GMT+3

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

 Sanat tarihinin birlikte ya da ayrı ayrı üretmiş sanatçı çiftlerine bakmak, aslında bir bakıma alternatif bir sanat tarihi anlatısına da sızmaktır. Sanatçı çiftler, zaman zaman birbirinin gölgesinde kalmış, zaman zaman üretme gücünü aralarındaki tutkudan almış, kimi belli bir süre, kimi ölene dek birlikte olmuştur. Seminerde Picasso’yla Dora Maar, Rodchenko’yla Stepanova, Hans Arp’la Sophie Taeuber gibi sanatçı çiftlerin sanat üretimleri incelenecek, birbirlerine değdikleri ve birbirlerinden uzaklaştıkları noktalar belirginleştirilecek, cinsiyet çalışmalarının ve sanat tarihinin eleştirel okumalarıyla alternatif bir sanat tarihsel anlatının izi sürülecektir.

Nergis Abıyeva 2014 yılında MSGSÜ Sanat Tarihi bölümünü bitirdi, lisans eğitimi sırasında Brera Akademi’de öğrenim gördü. MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat yüksek lisans programından Tiraje Dikmen’in Sanatı ve Hayatı başlıklı teziyle mezun oldu. 1950’lerde Paris’e giden ressamlar bağlamında Tiraje Dikmen konulu araştırmasıyla 2017’de SALT Araştırma Fonu’nu kazandı. 2015-2017 yılları arasında Maçka Sanat Galerisi’nin 40. Yıl Projeleri için arşiv sorumlusu olarak çalıştı ve arşiv sergilerinin düzenlenmesine katkıda bulundu. Görünmeyene Bakmak kitabının editör yardımcılığını üstlendi. 2017-2019 yılları arasında İstanbul merkezli özel bir koleksiyonda görev aldı. Nisan 2019’tan itibaren ARTER’de araştırmacı olarak çalışan Abıyeva’nın makaleleri Sanat Dünyamız, PRŌTOCOLLUM, Genç Sanat Dergisi, Istanbul Art News, Art Unlimited Dergisi, Birikim gibi mecralarda yayınlanmaktadır.

Biletler

  • Online Kayit

    Kayıt olduğunuz bu seminer için, ilgili etkinlik günü öğlen tarafınıza whatsapp üzerinden bir zoom link'i gönderilecektir. Zoom uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinizde, veya PC veya MAC laptop'larınızda kullanabilirsiniz. Hazırlık olarak uygulamayı (veya programı) cihazınıza kurmanızı öneririz. Seminer öncesinde veya seminer esnasında olası teknik bir ihtiyaçtan ötürü bizimle irtibata geçmek isterseniz, +90 532 373 4100'dan bize ulaşabilirsiniz. Misal Atölye

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 KDV

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page