3, 10 ,17 Mart | Çarşambalar 20:00 - 21:30

Prof. Dr. Adnan Diler ile Bodrum'un Kadım Halkı Lelegler ve Pedasa

1. HAFTA (3 Mart, Çarşamba) Karialılar, Lelegler ve Pedasa. 2. HAFTA (10 Mart, Çarşamba) Leleglerde Öteki Dünya İnancı 3. HAFTA (17 Mart, Çarşamba) Leleglerde Kimlik ve Arazi Kullan 3 seminerden oluşan seriye veya seminerlerden dilediğinize kayıt olabilirsiniz
Kayıt Kapalı
Prof. Dr. Adnan Diler ile Bodrum'un Kadım Halkı Lelegler ve Pedasa

Saat ve yer

3, 10 ,17 Mart
Çarşambalar 20:00 - 21:30

Etkinlik hakkında

 • Anadolu Demir Çağ halklarından olan Karialılar ve Lelegler pek çok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Karia bölgesi kültürel yapısını Dorlar, Karlar ve Lelegler ile temsil edilen farklı etnik grupları oluşturmaktadır. Lelegler tarafından yurt edinilen Bodrum Yarımadası yerleşmeleri 19. yüzyılda, Paton ve Myres, 20. yüzyıl ortalarından sonra ise G. E. Bean ve G. M. Cook tarafından araştırılmıştır. 1970’lerde W. Radt tarafından gerçekleştirilen yüzey araştırmaları ile bölgedeki yerel halk olan Lelegler, yerleşim modeli ve materyal kültürü aracılığıyla komşu kültürlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yarımadada yürütülen uzun soluklu yüzey araştırmalarının ardından, 2007 yılında başlatılan "Pedasa Kazıları", Karialılar ve antik belgelerde onların atası olarak gösterilen Lelegler ile olan ilişkileri, üç bölümden oluşan seminer serisinde ele alınacaktır.  
 • Prof. Dr. Adnan Diler 1990 yılında Atatürk Üniversitesi’nde “Kaunos Kutsal Alanı” konulu tezi ile Doktor ünvanı almıştır. 1999 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Bölüm Başkanlığı görevine başlamıştır. 1992 yılında Akdeniz Bölgesi Antik Çağ Zeytinyağı ve Şarap üretimi konusunda çalışmalarını başlattı. Bu araştırma kapsamında Kuzey Kıbrıs, Akdeniz ve Karia bölgesinde araştırmalar yürüttü. 2000 yılında Muğla Üniversitesi’nde “Muğla İli, Adalar, Bodrum Yarımadası, Damlıboğaz, Sarıçay Ovası, Pilavtepe, Kissebükü, Kedreai (Sedir Adası), Anakarada Leleg Yerleşmeleri Yüzey Araştırması” isimli yüzey araştırması çalışmalarına başlamıştır. 2000 yılında Muğla Üniversitesi’nde Karia Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu. Pedasa’da yürütülen yüzey araştırmaları sonrası 2007 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi adına Pedasa kazılarını yürütmektedir. Muğla Kültür Envanteri Projesini gerçekleştirdi. Adnan Diler başkanlığında yürütülen yüzey araştırma ve kazılar ile ilgili yayınlar kazı ve araştırma ekibi tarafından yayına hazırlanmaktadır. Eski çağda arazi kullanımları, tarım arkeolojisi, Karia ve Leleg arkeolojisi üzerine uzmandır.
Biletler
Fiyat
Adet
Toplam
 • 3 Mart
  TRY 150
  KDV dahil
  TRY 150
  KDV dahil
  0
  TRY 0
 • 10 Mart
  TRY 150
  KDV dahil
  TRY 150
  KDV dahil
  0
  TRY 0
 • 17 Mart
  TRY 150
  KDV dahil
  TRY 150
  KDV dahil
  0
  TRY 0
 • 3 Seminer Toplu
  TRY 450
  KDV dahil
  TRY 450
  KDV dahil
  0
  TRY 0
 • Misalperverlik (5 seminer hak)
  TRY 720
  KDV dahil
  TRY 720
  KDV dahil
  0
  TRY 0
ToplamTRY 0

Etkinliği paylaş