top of page

16 Haz Sal

|

Online Zoom Semineri

Osman Erden ile Naziler ve Sanat

Bu seminerde nasyonal sosyalist ideolojinin Alman sanatına yansımasına, III.Reich'ın kültür politikalarına ve Adolf Hitler'in sanat anlayışına değinilecektir.

Osman Erden ile Naziler ve Sanat
Osman Erden ile Naziler ve Sanat

Saat ve yer

16 Haz 2020 20:30 – 22:00 GMT+3

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

 Almanya'da hüküm sürmüş olan nasyonal sosyalist iktidarın (1933-45) üst düzey yöneticilerinin sanata ilgisi belki hiçbir rejimin yöneticilerinin sahip olmadığı kadar yoğundu. Naziler, modernizme karşı olabildiğince yıkıcı bir tutum içine girip yerine "Volk"a yani Alman ulusuna yakışan bir kültür anlayışını yürürlüğe sokmaya çalıştı. Bu yaklaşım doğrudan kültür politikalarına yansıdığı gibi resim heykel gibi sanat dallarında da kendini gösterdi.

Robert Cecil, milyonlarca insanı sistemli bir şekilde katletmiş, bir dünya savaşına yol açarak insanlığı felakete sürüklemiş bir düşüncenin nasıl on iki yıl boyunca Almanya'da hüküm sürmüş olabileceği hakkında şöyle der: "Asıl sorun şairlerin ve düşünürlerin (Dichter und Denker) insanları nasıl oldu da yargıçların ve cellatların (Richter und Henker) insanlarına dönüştüler?" Bu seminerde nasyonal sosyalist ideolojinin Alman sanatına yansımasına, III.Reich'ın kültür politikalarına ve Adolf Hitler'in sanat anlayışına değinilecektir.

Akademisyen Osman Erden, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü mezuniyetinden sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında "Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması" başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. "Türkiye'de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar" başlıklı teziyle doktorasını aldı. MSGSÜ Sanat Tarihi Bölümü'nde yardımcı doçent olarak görevini sürdürüyor. UNESCO'ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi’nin 2008-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini, 2011-2014 yılları arasında başkanlığını yaptı. 2016’da Modern Sanatın Kısa Tarihi adlı kitabı yayınlandı.  

Biletler

  • Online Kayıt

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 KDV

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page