top of page

20 May Çar

|

Web semineri

Nergis Abıyeva ile "Sanat tarihinde aşk ve aşıklar"

Sanat, en başından beri aşkla iç içeydi; yeri geldiğinde Adem ile Havva’daki gibi dinsel, yeri geldiğinde Zeus ve Hera’daki gibi mitolojik, yeri geldiğinde Frida Kahlo ve Diego Rivera’daki gibi tutkuluydu.

Nergis Abıyeva ile "Sanat tarihinde aşk ve aşıklar"
Nergis Abıyeva ile "Sanat tarihinde aşk ve aşıklar"

Saat ve yer

20 May 2020 18:00 – 20:00

Web semineri

Etkinlik hakkında

Sanat, en başından beri aşkla iç içeydi; yeri geldiğinde Adem ile Havva’daki gibi dinsel, yeri geldiğinde Zeus ve Hera’daki gibi mitolojik, yeri geldiğinde Frida Kahlo ve Diego Rivera’daki gibi tutkuluydu. Günümüze yaklaşıldıkça aşkın sanat eserlerinde ifade edilişi sivilleşmeye, anonimleşmeye başladı. Sanat tarihinden örnekler üzerinden sanatçıların aşka yaklaşımlarının izini sürebilir, böylece sanatın asırlar boyunca geçirdiği değişimlere de tanıklık edebiliriz.

Nergis Abıyeva 2014 yılında MSGSÜ Sanat Tarihi bölümünü bitirdi, lisans eğitimi sırasında Brera Akademi’de öğrenim gördü. MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat yüksek lisans programından Tiraje Dikmen’in Sanatı ve Hayatı başlıklı teziyle mezun oldu. 1950’lerde Paris’e giden ressamlar bağlamında Tiraje Dikmen konulu araştırmasıyla 2017’de SALT Araştırma Fonu’nu kazandı. 2015-2017 yılları arasında Maçka Sanat Galerisi’nin 40. Yıl Projeleri için arşiv sorumlusu olarak çalıştı ve arşiv sergilerinin düzenlenmesine katkıda bulundu. Görünmeyene Bakmak kitabının editör yardımcılığını üstlendi. 2017-2019 yılları arasında İstanbul merkezli özel bir koleksiyonda görev aldı. Nisan 2019’tan itibaren ARTER’de araştırmacı olarak çalışan Abıyeva’nın makaleleri Sanat Dünyamız, PRŌTOCOLLUM, Genç Sanat Dergisi, Istanbul Art News, Art Unlimited Dergisi, Birikim gibi mecralarda yayınlanmaktadır.

Biletler

  • Sanat Tarihinde Aşk ve Aşıklar

    Nergis Abıyeva ile

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 Kdv
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page