top of page

04 Ara Cum

|

Online Zoom Semineri

Nergis Abıyeva ile Mihri

İlk sanatçı kadınlarımızdan biri olan Mihri (1886-1954) İstanbul’dan Roma’ya, Paris’e ve New York’a uzanan cesur yaşamı boyunca yalnızca ressam olarak değil, kadın hakları savunucusu olarak da önemli bir mücadelenin içinde olmuştur.

Nergis Abıyeva ile Mihri
Nergis Abıyeva ile Mihri

Saat ve yer

04 Ara 2020 20:00 – 21:30 GMT+3

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

İlk sanatçı kadınlarımızdan biri olan Mihri (1886-1954) İstanbul’dan Roma’ya, Paris’e ve New York’a uzanan cesur yaşamı boyunca yalnızca ressam olarak değil, kadın hakları savunucusu olarak da önemli bir mücadelenin içinde olmuştur. 1914’te İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin (Kızlar İçin Güzel Sanatlar Okulu) kurulmasına önayak olarak, bu okulun ilk kadın yöneticisi görevini üstlenmiştir. Portre, otoportre ve natürmort türünde yapıtlar veren sanatçı, Osmanlı’nın son döneminden Cumhuriyet’in ilk yıllarına faaliyet gösteren en etkili kişiliklerden biridir. Nergis Abıyeva 2014 yılında MSGSÜ Sanat Tarihi bölümünü bitirdi, lisans eğitimi sırasında Brera Akademi’de öğrenim gördü. MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat mastır programından Tiraje Dikmen’in Sanatı ve Hayatı başlıklı teziyle mezun oldu. 1950’lerde Paris’e giden ressamlar bağlamında Tiraje Dikmen konulu araştırmasıyla 2017’de SALT Araştırma Fonu’nu kazandı. 2015-2017 yılları arasında Maçka Sanat Galerisi’nin 40. Yıl Projeleri için arşiv sorumlusu olarak çalıştı ve arşiv sergilerinin düzenlenmesine katkıda bulundu. Görünmeyene Bakmak kitabının editör yardımcılığını üstlendi. 2017-2019 yılları arasında İstanbul merkezli özel bir koleksiyonda görev aldı. Nisan 2019’tan itibaren ARTER’de araştırmacı olarak çalışan Abıyeva’nın makaleleri Sanat Dünyamız, PRŌTOCOLLUM, Genç Sanat Dergisi, Istanbul Art News, Art Unlimited Dergisi, Birikim gibi mecralarda yayınlanmaktadır.

Biletler

  • Online Kayıt

    Kayıt olduğunuz bu seminer için, ilgili etkinlik günü öğlen tarafınıza whatsapp üzerinden bir zoom link'i gönderilecektir. Zoom uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinizde, veya PC veya MAC laptop'larınızda kullanabilirsiniz. Hazırlık olarak uygulamayı (veya programı) cihazınıza kurmanızı öneririz. Seminer öncesinde veya seminer esnasında olası teknik bir ihtiyaçtan ötürü bizimle irtibata geçmek isterseniz, +90 532 373 4100'dan bize ulaşabilirsiniz. Misal Atölye

    ₺120,00
    Vergi: +₺9,60 KDV
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page