top of page

14 Ağu Cum

|

Online Zoom Semineri

Kürşad Demirci ile Roma Dönemine Kadar Anadolu Uygarlıkları: Tarih, Kültür, İnanç

Kürşad Demirci ile Haziran ayı boyunca dörtlü bir seri halinde inceleyecegiğimiz Roma Dönemine Kadar Anadolu Uygarlıkları: Tarih, Kültür, İnanç seminerlerimize birbirinden bagimsiz seminerler olarak da katılmak mümkün.

Kürşad Demirci ile Roma Dönemine Kadar Anadolu Uygarlıkları: Tarih, Kültür, İnanç
Kürşad Demirci ile Roma Dönemine Kadar Anadolu Uygarlıkları: Tarih, Kültür, İnanç

Saat ve yer

14 Ağu 2020 23:57

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

 Prof. Dr. Kürşad Demirci ile dört bölüm halinde inceleyeceğimiz "Roma Dönemine Kadar Anadolu Uygarlıkları: Tarih, Kültür, İnanç" programımızın  seminerlerin de Anadolu topraklarında neolitik öncesinde ve neolitik dönemde yerleşik medeniyetlerin izini süreceğiz. 

1. Seminer (8 Haziran) 

Arkeoloji nedir, arkeolojinin metodolojisi (mukayeseli metod ve kronolojik metodun özellikleri) 

Arkeolojinin antropoloji, din bilimleri ve diğer bilimlerle ilişkisi. 

Arkeolojinin terminolojisi (alt paleolitik, orta paleolitik ve üst paleolitik, keramikli neolitik ve keramiksiz neolitik, kalkolitik, kaberan ve natufiyen kültürlerin özellikleri. 

2. Seminer (15 Haziran) 

Tarihlendirme teknikleri (karbon14, potasyum argon, dendrokronoloji ve obsidyen yöntemleri.) Kazı teknikleri: transe ve merdiven teknikleri. Homosapiens, neandertal ve diğer insanımsı türler. Arkeolojinin tarihçesi (Batıda ve Türkiye'de arkeoloji.) 

Dünya prehistoryası, neolitik öncesi süreç, Mezopotamya ve Anadolu prehistoryası, kültürel fenomenler, inançlar. 

3. Seminer (22 Haziran) 

Mezopotamya ve Anadolu'da neolitik uygarlıklar, Göbekli Tepe'nin özellikleri, neolitik devrim, yerleşik hayata geçiş, neolitik sürecin inançları. 

4. Seminer (29 Haziran) 

Anadolu'da neolitik yerleşmeler, Çatalhöyük, Kuruçay, Hacılar, Kortiktepe, Tilmen Höyük ve diğerleri. 

(Seminerlerimiz seri halinde takip edilebildiği gibi, her bir seminere bağımsız olarak da rahatlıkla katılınılabilinir.) 

Kürşad Demirci 1986 yılında İstanbul Ünv. Arkeoloji bölümünü bitirdi. Aynı yıl Marmara Ünv. Dinler Tarihi bölümünde asistan oldu. Yüksek lisansini Hinduizm üzerine yaptı. Aynı üniversitede Eski Mezopotamya'da yaratılış mitosları adıyla doktorasını verdi.2007'de doçent, 2013'de profesör oldu. Dinler tarihinin meseleleri, yahudilik ve dini çogulculuk, ortodoksluk, Eski Mezopotamya dinleri, yahudilikte kabalacılık, nesturilik, hinduizmin kutsal kitapları vb. 10 telif eseri vardır. İngilizceden tercümesini yaptığı basılmış 20 çalışması ve ulusal ya da uluslarası dergilerde yayınlanmış 60 makalesi mevcuttur. Halen Eski Mezopotamya dinleri üzerine çalışmaktadır. İngilizce ve ibranice bilmektedir. 

Biletler

 • 15 Haziran Online Kayıt

  ₺100,00
  Vergi: +₺8,00 KDV
  Satış bitti
 • 22 Haziran Online Kayıt

  ₺100,00
  Vergi: +₺8,00 KDV
  Satış bitti
 • 29 Haziran Online Kayıt

  ₺100,00
  Vergi: +₺8,00 KDV
  Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page