28 Haziran Paz | Online Zoom Semineri

İki Dünya Karşı Karşıya: Müslümanlar ve Haçlılar

1095 senesinde Clermont’ta toplanan konsilde kürsüye çıkan Papa II. Urbanus’un “Tanrı İstiyor!” diyerek başlattığı Haçlı seferleri İslam dünyasının başına gelen en önemli felaketlerden birisiydi.
Kayıt Kapalı
İki Dünya Karşı Karşıya: Müslümanlar ve Haçlılar

Saat ve yer

28 Haz 2020 16:00 – 17:30 GMT+3
Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

Bizans İmparatoru Aleksios Konmenos’un davetiyle gerçekleşen bu saldırılar, kalabalık orduların Anadolu’dan geçerek Kudüs’e uzanan yolculukları ile son buldu. Haçlı Seferi sonucunda Urfa, Antakya, Kudüs ve Trablus’ta Haçlı devletleri kuruldu. Haçlılar bu coğrafyada yaklaşık 200 sene kaldılar ve kendisinden sonra gerçekleştirilen Müslüman-Hıristiyan savaşlarına da esin kaynağı oldular. Savaşa katılan Haçlı liderleri dönemin Avrupa’sında birer kahraman ve kutsal din savaşçıları olarak kabul gördüler. Bu seminerde Haçlı Seferi düşüncesinin doğuşu, seferler öncesinde Avrupa, İslam Dünyası ve Bizans İmparatorluğu’nun durumu, seferin başlaması ve Kudüs’e uzanan yolculuk Müslüman-Haçlı mücadelesi ekseninde değerlendirilecektir.

Haşim Şahin 1978 yılında Bolu’da doğdu. Üniversiteyi Eskişehir’de okudu. Sakarya Üniversitesi’nde yüksek lisansını; Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 2001-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde görev yaptı. 2012 yılında doçent, 2018’de profesör oldu. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi. Sakarya Üniversitesi’nin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü (2013-2019) ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde (2017’den itibaren) ders veriyor. Akademik ve popüler dergilerde, kolektif eserlerde makaleleri, Türkiye’de ve İran’da yayınlanan İslâm Ansiklopedilerinde tasavvuf tarihi üzerine maddeleri bulunmaktadır. Türklerin İslâmlaşma süreci, Selçuklu ve erken Osmanlı döneminde din-devlet ilişkileri, Osmanlı Sufiliği, Bektâşilik ve Alevîlik tarihi, Orta Asya ve Selçuklu beslenme kültürü, seyahat tarihi konuları üzerine araştırmalarını sürdürüyor. TRT, Habertürk, CNN Türk, 24 TV kanallarında sahasındaki konularda televizyon programları yaptı. Orta Zamanın Türkleri (2011, dördüncü baskısı 2017), Arı Kovanına Çomak Sokmak: Ahmet Yaşar Ocak Kitabı (2014), Anadolu Beylikleri El Kitabı (2016, ikinci baskısı 2017), ve Dervişler ve Sufi Çevreler (2017, üçüncü baskısı 2018), Dervişler, Fakihler, Gaziler (1300-1400) isimlerini taşıyan kitapları bulunmaktadır.

Biletler
Fiyat
Adet
Toplam
 • Online Kayıt
  TRY 100
  +TRY 8 KDV
  TRY 100
  +TRY 8 KDV
  0
  TRY 0
ToplamTRY 0

Etkinliği paylaş