top of page

24 May Paz

|

Zoom ile Online Seminer

Hasan Sabbah ve Alamut Fedaileri

Selçukluların en kudretli döneminde, İran sınırları içerisindeki Alamut kalesini ele geçirerek Şii Nizari Devleti’ni kuran Hasan Sabbah, tarih boyunca en merak edilen isimlerden birisi olmuştur.

Hasan Sabbah ve Alamut Fedaileri
Hasan Sabbah ve Alamut Fedaileri

Saat ve yer

24 May 2020 16:00 – 18:00 GMT+3

Zoom ile Online Seminer

Etkinlik hakkında

Selçukluların en kudretli döneminde, İran sınırları içerisindeki Alamut kalesini ele geçirerek Şii Nizari Devleti’ni kuran Hasan Sabbah, tarih boyunca en merak edilen isimlerden birisi olmuştur. Hasan Sabbah, geliştirdiği ideolojik propaganda yöntemi ile çok sayıda dai yetiştirmiş, kurduğu sistem sayesinde devletin hemen her kademesine sızmayı başarmış, devlet adamları ve bürokratlara karşı işlediği cinayetler, sahip olduğu marijinal fikirler ve kendisine sadık müridleri sayesinde o devrin en korkulan isimlerinden birisi olmuştu. Onun müridlerine haşhaş içirmek suretiyle sarhoş edip cinayetler işlettiği, sahte cennet vaadiyle insanları kandırdığı, gizemli mistik bir karaktere sahip olduğu gibi düşünceler yaşadığı dönemde büyük bir korkuya neden olmuştu. Kendisinden sonra yaklaşık 200 sene boyunca Orta Doğu’nun en dehşet uyandıran örgütlerinden birisi olan Haşhaşiler, tarihin belki de en gizemli örgütlerinden birisiydi. Bu seminerde Hasan Sabbah, temsil ettiği Şii düşüncenin tarihsel altyapısı, İsmaili düşünce, Hasan Sabbah sonrası Batınilerin faaliyetleri, Selçuklu-Batınî ilişkileri konuları ele alınacaktır. Haşim Şahin 1978 yılında Bolu’da doğdu. Üniversiteyi Eskişehir’de okudu. Sakarya Üniversitesi’nde yüksek lisansını; Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 2001-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde görev yaptı. 2012 yılında doçent, 2018’de profesör oldu. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi. Sakarya Üniversitesi’nin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü (2013-2019) ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde (2017’den itibaren) ders veriyor. Akademik ve popüler dergilerde, kolektif eserlerde makaleleri, Türkiye’de ve İran’da yayınlanan İslâm Ansiklopedilerinde tasavvuf tarihi üzerine maddeleri bulunmaktadır. Türklerin İslâmlaşma süreci, Selçuklu ve erken Osmanlı döneminde din-devlet ilişkileri, Osmanlı Sufiliği, Bektâşilik ve Alevîlik tarihi, Orta Asya ve Selçuklu beslenme kültürü, seyahat tarihi konuları üzerine araştırmalarını sürdürüyor. TRT, Habertürk, CNN Türk, 24 TV kanallarında sahasındaki konularda televizyon programları yaptı. Orta Zamanın Türkleri (2011, dördüncü baskısı 2017), Arı Kovanına Çomak Sokmak: Ahmet Yaşar Ocak Kitabı (2014), Anadolu Beylikleri El Kitabı (2016, ikinci baskısı 2017), ve Dervişler ve Sufi Çevreler (2017, üçüncü baskısı 2018), Dervişler, Fakihler, Gaziler (1300-1400) isimlerini taşıyan kitapları bulunmaktadır.

Biletler

  • Online Kayıt

    Değerli katılımcımız, Kayıt olduğunuz bu seminer için, ilgili etkinlik gününde, öğlen saatlerinde, tarafınıza whatsapp üzerinden bir zoom link'i gönderilecektir. Zoom uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinizde, veya PC veya MAC laptop'larınızda kullanabilirsiniz. Seminer öncesinde hazırlık olarak uygulamayı (veya programı) cihazınıza indirmenizi ve kurmanızı öneririz. Seminer öncesinde veya seminer esnasında olası teknik bir ihtiyaçtan ötürü bizimle irtibata geçmek isterseniz, +90 532 373

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 KDV
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page