top of page

03 Tem Cum

|

Online Zoom Semineri

Filozofun Aşkı: Abelard ve Heloise

Ortaçağ’ın unutulmaz filozofu Petrus Abelardus ve öğrencisi Héloise arasında yaşananlar, sadece trajik bir aşk öyküsü değildir, olup bitenler, aynı zamanda filozofun felsefi anlayışına, ve çağın anlayışsızlıklarına da ışık tutar.

Filozofun Aşkı: Abelard ve Heloise
Filozofun Aşkı: Abelard ve Heloise

Saat ve yer

03 Tem 2020 20:00 – 21:30 GMT+3

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

Aşk, beraberinde çoğu zaman zorlukları da getirir. Hele Ortaçağ’da yaşanırsa… Ortaçağ’ın unutulmaz filozofu Petrus Abelardus ve öğrencisi Héloise arasında yaşananlar, sadece trajik bir aşk öyküsü değildir, olup bitenler, aynı zamanda filozofun felsefi anlayışına, ve çağın anlayışsızlıklarına da ışık tutar. Zaten Abelardus da yaşadıklarını Felaketler Tarihi/ Historia Calmitatum adıyla kaleme alır. 

Bu, öylesine derin bir aşk ama aynı zamanda öyle incelikli bir felsefi anlayıştır ki Ronald Duncan’ın Mektuplar adıyla oyunlaştırdığı eserde Abelard şöyle seslenir sevdiğine: “Kandıracağım o zaman, yaşam zaten ucuz bir kandırmaca, bizi birleştirdiği gibi, bizden alıp götürebilir birbirimizi. Seninle bir mezarı paylaşmak, seninle yaşamak gibi bana kalırsa, Birlikte uzanırsak mezara, ölümü yeneriz, biz asla ölmeyiz..”

Böyle bir aşk olabilir mi? Böyle bir aşk nasıl bir felsefi iklimde yeşerebilir? Anlaşılan, Ortaçağ’da yaşanan bir felaketler tarihinden bugün için de öğrenebileceğimiz çok şey var.

Bergen Coşkun Özüaydın, 1998 İstanbul Üni. İngilizce İşletme bölümü mezuniyetinin sonrasında, reklam yazarlığı ve oyunculukla geçen bir dönemin ardından, 2008'de, Maltepe Üniv.'nde Felsefe ve Psikoloji bölümlerinden dereceyle mezun olmuştur. Aynı üniversitede, Etik ve Uygulamalı Etik yüksek lisansını tamamlayarak, felsefe alanında doktorasını yapan Bergen, üniversitenin felsefe bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Öğrenme ve öğretme yoldaşlığına olan inancı ile 2019’da girdiği İstanbul Üniv. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nde de öğrenciliği devam eden Bergen, edebiyatın içindeki felsefeyi araştırmakta ve harıl harıl felsefe çalışmaktadır.

Biletler

  • Online Kayıt

    Kayıt olduğunuz bu seminer için, ilgili etkinlik günü öğlen tarafınıza whatsapp üzerinden bir zoom link'i gönderilecektir. Zoom uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinizde, veya PC veya MAC laptop'larınızda kullanabilirsiniz. Hazırlık olarak uygulamayı (veya programı) cihazınıza kurmanızı öneririz. Seminer öncesinde veya seminer esnasında olası teknik bir ihtiyaçtan ötürü bizimle irtibata geçmek isterseniz, +90 532 373 4100'dan bize ulaşabilirsiniz. Misal Atölye

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 KDV

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page