top of page

11 Ağu Sal

|

www.misalatolye.com

Filiz Aygündüz ve Alper Hasanoğlu ile Gel Aşktan Konuşalım 1

11 Ağustos’ta. Serin bir rüzgar ıslık çalarken Arnavutköy’de . Misal Atölye’nin düzenlediği “Gel Aşktan Konuşalım” nehir söyleşi akşamlarında, gazeteci Filiz Aygündüz ve psikiyatr Alper Hasanoğlu aşktan konuşacaklar. Onlar birbirlerine soracak, siz onlara. Kopkoyu bir sohbet demlenecek. Aşkın alfabe

Filiz Aygündüz ve Alper Hasanoğlu ile Gel Aşktan Konuşalım 1
Filiz Aygündüz ve Alper Hasanoğlu ile Gel Aşktan Konuşalım 1

Saat ve yer

11 Ağu 2020 20:00 – 22:00 GMT+3

www.misalatolye.com, Arnavutköy, Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

Etkinlik hakkında

“Seni seviyorsam, bundan sana ne?” der Goethe. Ama acaba öyle mi? Niye beni sevdi? O sevgi nasıl oluştu? Hangi andı bana aşık olduğu? Ben şimdi bu aşkla ne yapacağım? Ne oldu da bu tuhaf kalp çarpıntısı başladı? Biter mi bir gün? İki kalp arası inşa edilen o yolun temelini hangi psikolojik süreçler atar? Aşkın kimyasından nasıl geçer not alınır? İyi bir ilişki kurmanın kuralları var mıdır, altından yahut gümüşten? 0-3 yaş arası annemizle kurduğumuz ilişki nasıl olur da yetişkinlikte aşkla mesafemizi ayarlar? Narsist aşk, bağımlı aşk? İnsan aşkını doktora götürür mü? Aragon haklı mıdır, “Mutlu aşk yok” mudur? Ya Attila İlhan? “Ayrılık da sevdaya dahil” midir? Hikayemiz uzun. Çünkü aşk çok uzun bir konu. Dişi, doğurgan. Peki o zaman aşktan konuşalım mı? Onu hayatımızın merkezine koyan dinamiklere, psikolojinin çatısı altında, edebiyat, sinema, felsefe, şiir odalarına girip çıkarak göz atalım mı? Ne zaman mı? Misal, güzel bir yaz akşamı. 11 Ağustos’ta. Serin bir rüzgar ıslık çalarken Arnavutköy’de . Misal Atölye’nin düzenlediği “Gel Aşktan Konuşalım” nehir söyleşi akşamlarında, gazeteci Filiz Aygündüz ve psikiyatr Alper Hasanoğlu aşktan konuşacaklar. Onlar birbirlerine soracak, siz onlara. Kopkoyu bir sohbet demlenecek. Aşkın alfabesini hep birlikte çözmeyi deneyimleyeceğiz. Tamamsa gelin aşktan konuşalım.

Alper Hasanoğlu İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından psikiyatr olmak için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi. Ama Freud’un, “Fizyolog olunmadan psikolog olunmaz” sözüne inandığı için önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde fizyoloji ihtisası yaptı ve özellikle sinir bilim üzerine çalıştı. Ardından İsviçre / Basel’de psikiyatri ihtisası yaptı. Yayımlanmış altı, yayımlanmayı bekleyen iki kitabı var. Yayınlanmış kitapları: Bir Terapistin Arka Bahçesi, Aşkın Halleri, İlişkilerin Günlük Hayatı, Hayat ve Diğer Hastalıklar ve Çocukta Rezilyans - (Dr. Şirin Seçkin’le birlikte), ve son olarak Gel Hayattan Konuşalım. Yayımlanmayı bekleyen iki kitabı Klinik Felsefe ve Dionysos’a Ezgiler başlığıyla Nietzsche’den çevirdiği şiirlerdir. Uzun süredir Nietzsche’nin felsefesinin psikolojiye katkısı hakkında bir kitap üzerine çalışıyor. Lisans düzeyinde felsefe okuyor ve felsefeyle psikiyatrinin tekrar bir araya gelmesi adına çaba göstermek için Klinik Felsefe Derneği’ni kurdu. Entegratif psikoterapi ve antropolojik psikiyatri kavramlarını psikiyatri gündemine sokmaya çalışıyor. TherapiaSophia adını verdiği bir oluşum içinde birlikte yola çıktığı terapist, felsefeci, sanatçı, edebiyatçı yoldaşlarıyla başka bir hayat biçimini hayata geçirme gayreti içinde. İki çocuğuyla birlikte Arnavutköy’deki ev / ofisinde yaşıyor. 

Filiz Aygündüz, 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik bölümünü bitirdi. Çeşitli liselerde matematik öğretmenliği yaparken, Topaz, Go, Cosmopolitan dergilerinde serbest muhabir olarak çalıştı. 1995 yılında Duygu Asena’nın çıkardığı kadın dergisi Kim ve kültür sanat dergisi Negatif’e yazmaya başladı. 1999 yılında öğretmenlikten istifa etti. Aynı yıl, Asena’nın dergileri kapandıktan sonra Milliyet gazetesi kültür sanat servisinde ve Milliyet Sanat dergisinde muhabirlik yapmaya başladı. 2007 yılında Milliyet gazetesi kültür-sanat servisi müdürü oldu. Milliyet Sanat dergisinde muhabirlik, editörlük, yayın koordinatörlüğü görevlerinde bulunduktan sonra 2008’de derginin genel yayın yönetmenliğine getirildi. Halen Milliyet Sanat dergisinin, Milliyet gazetesinin çıkardığı aylık kitap eki Milliyet Kitap’ın ve Milliyet Gazetesi Haftasonu eklerinin genel yayın yönetmenliği görevlerini sürdürüyor. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Psikoloji yüksek lisansını tamamlayan Aygündüz’ün Doğan Kitap’dan çıkan Kaç Zil Kaldı Örtmenim ve Prens Prensesi Sevmedi adlı iki romanı ve Gel Hayattan Konuşalım adlı bir söyleşi kitabı bulunmakta.

Biletler

  • 11 Ağustos Söyleşisi

    Seminer düzenlenecegi mekanın adresini size whatsapp üstünden göndereceğiz. o nedenle lütfen kayıt esnasında telefonunuzu paylaştığınızdan emin olunuz. Herhangi bir nedenle bizimle irtibata geçmek isterseniz +90 532 373 4100'dan bize ulaşabilirsiniz. Misal Atölye

    ₺150,00
    Vergi: +₺12,00 KDV
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page