9 Kasım itibariyle Pazartesiler 20:00-22:00 | Online Zoom Semineri

Doğu Felsefesi

Türkiye’de ilk kez “Doğu Felsefesi”ne renkli bir kolaj üzerinden eğiliyoruz. Seride 12 seminer var.
Kayıt Kapalı
Doğu Felsefesi

Saat ve yer

9 Kasım itibariyle Pazartesiler 20:00-22:00
Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

 • Bu eğitimle Türkiye’de ilk kez “Doğu Felsefesi”ne renkli bir kolaj üzerinden eğiliyoruz. Bu, Anadolu’dan Uzak Doğu’ya hatta daha da doğuya Meksika’ya dek süren bir düşünce yolculuğudur. İlk hafta felsefenin ne olduğunu konuşacağız, ardından Anadolu topraklarında yaşamış önemli filozoflardan bir bölümünü inceleyeceğiz. Üçüncü haftada Türklerin ana yurdunda doğmuş ve binlerce kilometrekarelik coğrafyaları etkilemiş, nice devletlerin temel inancı olmuş Şamanizmi konuşacağız. Takiben Hinduizm, Budizm ve Sihizm üzerine çalışmalarımız devam edecek. Beşinci ve altıncı haftalarda Çin felsefesini detaylarıyla ele aldıktan ve Tao üzerine çalıştıktan sonra Japon felsefesini anlamak ve yaşama nasıl geçirildiğini görmek üzere Şintoizm ve İkigai’yi masaya yatıracağız. Sekizinci ve dokuzuncu haftalarda Tibet düşüncesini de içeren “Doğu Felsefesi Uygulamaları” başlıklı iki ayrı oturumumuz olacak, bu oturumlarda birçok stratejik ve felsefi pratikleri tanıyacağız. Yolculuğumuz Hint asıllı Amerikalı hekim, yazar, konuşmacı ve alternatif tıp uzmanı Deepak Chopra’nın başarıya götüren yedi yasasıyla ve Kadim Kızılderili Felsefesi’ni içeren Toltek Bilgeliği’nin esaslarıyla devam edecek. Ve bu kapsamlı Doğu Felsefesi eğitimimizi iki büyük duayenin; Hint asıllı Krishnamurti ve Güney Koreli Byung-Chul Han’ın 21. yüzyılın çağdaş sorunlarına bakışlarını içeren düşünceleri inceleyerek sonlandıracağız. (seminerlerimiz seri halinde takip edilebildiği gibi, bağımsız olarak tek bir seminere de rahatlıkla katılınılabilinir. Seriye kayıtlı kişilerle kaçırdıkları seminerin kaydı paylaşılabilecektir.)
  • 1. HAFTA FELSEFENİN DOĞASI (9 Kasım) : Mitostan Logosa, Felsefenin Doğuşu, Ex Oriente Lux, Teogoni ve Kozmogoni, Ortaya Çıkışı, Etimolojisi, Kavramlar ve Kuram, Felsefi Sorunlar, Felsefenin Doğası, Anlam ve İlişkiler. 2. HAFTA ANADOLU VE İRAN FELSEFESİ (16 Kasım) : Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî - İbn-i Sina - İbn Rüşd - Gazzâlî - Fârâbî – Râzî 3. HAFTA ŞAMAN FELSEFESİ (23 Kasım) : Şamanik Kozmogoni (evren doğum) - Ritüel, Dans ve Müziğin Yeri – Göğe Çıkış – Şamanizmde Doğa – Şamanik Simgesellik 4. HAFTA HİNT FELSEFESİ (30 Kasım) : Hinduizm - Budizm (Dhammaphada) – Sihizm 5. HAFTA TAO FELSEFESİ (7 Aralık) : Taoculuk, Tao Te Ching, Birlik Doktrini, Yenilenme Döngüleri, Ölümden Sonra, Kutsal Çember, Taocu Uygulamalar 6. HAFTA ÇİN FELSEFESİ (14 Aralık) : Zhouyi - Konfüçyüs - Mencius - Laozi - Çin Ontolojisi – Çin Metafiziğinde Boşluk (Sunyata) 7. HAFTA ŞİNTO ve İKİGAİ (21 Aralık) : Animist ve Şamanist Tanrılar Yolu – Şintoist Kozmogoni (evren doğum) – İkigai (yaşamda bir amaç / varoluş nedeni) Felsefesi ve Uygulanışı 8. HAFTA DOĞU FELSEFESİ UYGULAMALARI (28 Aralık) : Zen – Kapısız Geçit - On Boğa - İletişimde Zen Bilgeliği 9. HAFTA DOĞU FELSEFESİ UYGULAMALARI (4 Ocak) : Japon Strateji Rehberi “Beş Çember”- Sun Tzu’nun Savaş Sanatı - Sessizliğin Sesi – Tibet Bilgeliği (Blavatsky) 10. HAFTA DEEPAK CHOPRA / BAŞARININ 7 YASASI (11 Ocak) : Başarının, ya da Yaşamın 7 Spritüel Yasası’nın Kuramsal ve Uygulama Olarak Ele Alınması 11. HAFTA DON MIGUEL RUİZ / TOLTEK BİLGELİĞİ (18 Ocak) : Kadim Amerika Bilgeliğinde Meksika ve Kızılderili Yaşam Felsefesi - Huzuru Getiren 5 Anlaşma 12. HAFTA DOĞUNUN ÇAĞDAŞ FİLOZOFLARI (25 Ocak) : Jiddu Krishnamurti ve Byung - Chul Han ile bugünün fesefi sorunlarına yaklaşım ve çözüm önerileri.

Mehmet Altuğ Ersoy, Özel Alman Lisesi'nin ardından, önce İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde, daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde eğitim aldı. Psikoloji alanındaki ilgisini, mesleki tercihi doğrultusunda daha da derinleştirmek için çeşitli üniversite ve akredite kuruluşlar bünyesinde aralarında Bireysel Danışmanlık Teknikleri Süpervizyon, Kognitif Görüşme Teknikleri Süpervizyon, Çözüm Odaklı Terapi Sertifikası, Hipnoz Eğitimi ve Uygulama Sertifikası, Profesyonel Yaşam Koçluğu Sertifikası, Yetişkinlerde Klinik Görüşme Teknikleri, Çift Ve Ailede Klinik Görüşme Teknikleri gibi başlıkların da bulunduğu konularda eğitimlere katılarak sertifikasyonlar aldı. Felsefi Danışmanlık mesleğinin yanı sıra özel eğitim kurumları bünyesinde düşünce, felsefe, estetik, etik, ezoterizm ve psikoloji ile ilgili eğitimler veriyor. Birçok üniversite ve sivil toplum kuruluşunda konuşmacı ve eğitmen olarak seminerler düzenliyor.

12h1 likeReply

Biletler
Fiyat
Adet
Toplam
 • 12 seminer için toplu kayıt
  TRY 1,125
  TRY 1,125
  0
  TRY 0
 • 5 seminerlik kayıt
  TRY 520
  TRY 520
  0
  TRY 0
ToplamTRY 0

Etkinliği paylaş