top of page

07 May Per

|

Web semineri

Aysecan Aral ile "Populer kültür notalarında toplumu anlamak"

Aysecan Aral ile "Populer kültür notalarında toplumu anlamak"
Aysecan Aral ile "Populer kültür notalarında toplumu anlamak"

Saat ve yer

07 May 2020 19:00 – 20:30

Web semineri

Etkinlik hakkında

Seminerin ilk ayağını, II. Dünya Savaşı sonrası değişen Dünya ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren sosyo-kültürel ve sosyo-politik olayları, popüler kültür temalarını, günümüz kültür endüstrisini oluşturan kültür teorilerini inceleyip, 1961 yılında siyah Givenchy elbiseli Audrey Hepburn’u New York’taki Tiffany vitrinine bakarken sonlandırmıştık.

İkinci bölümde ise, bıraktığımız yerden Moon River ile başlayıp, “JFK suikasti, 27 Mayıs İhtilalı, tüm dünyayı saran sivil haklar ve gençlik hareketleri, Mayıs 68, We Shall Overcome, Rolling Stones, The Beatles, A Change Is Gonna Come, Vietnam Savaşı, Hippie rüzgarı, “Woodstock”, alt kültür, Easy Rider, mini etek modası, Twiggy, Anadol marka araba, Coca-Cola ile koşar adımlarla gelen 70li yıllar, soul müziği, Atlantic Records, Studio 54, payetler, diskonun ilk ritimleri derken, Margaret Thatcher ve Ronald Reagan öncülüğünde Dünya’yı ve Türkiye’yi bir kez daha derinden değiştirecek neoliberalizm rüzgarıyla gelen 12 Eylül 1980’de duracak ve seminerin son bölümünü bekleyeceğiz. Zoom üstünden gerçekleştireceğimiz online seminer hakkında bilgi ve kayıt için DM

Ayşecan Aral Ste. Pulchérie ve Saint Benoit'da aldığı eğitimden sonra gittiği Strasbourg Üniversitesi Sosyoloji bölümünden "Sosyal Fenomen: DJ'ler" ve "İstanbul'un Son Rumları" konularında tezlerini vererek mezun oldu. Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptığı "Gezi ve Değişen Sokak Dili" teziyle yüksek lisansını aldı. "(popüler) kültür, müzik, kent, mikro sosyoloji" gibi alanlarda çalışarak sosyolojiyi sadece kalın kitapların sonsuzmuşcasına süren sayfalarının sıkıcı, büyük sıfatlı yazılarına sıkıştırmayan; aksine yaşayan bir olgu olarak onu farklı disiplinlerle birleştirmekten kaçınmayan, kariyerini profesyonel ve öğretim görevlisi olarak bir arada sürdüren ICF sertifikalı sosyologlardan. 

Biletler

  • Populer kültür notaları 2

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 Kdv

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page