top of page

25 Nis Paz

|

Zoom Semineri

Ayhan Cöner ile Gastro Felsefe

urtuluş yemekte mi? Yeryüzünde yaşayan tüm canlı organizmalar gibi insanoğlu da varlığından itibaren beslenmek zorunda olduğunu, Maslow’un dediği gibi "fizyolojk gereksinimleri" kapsamında gayet iyi bilir.

Ayhan Cöner ile Gastro Felsefe
Ayhan Cöner ile Gastro Felsefe

Saat ve yer

25 Nis 2021 20:45 – 22:15 GMT+3

Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

  • Kurtuluş yemekte mi? Yeryüzünde yaşayan tüm canlı organizmalar gibi insanoğlu da varlığından itibaren beslenmek zorunda olduğunu, Maslow’un dediği gibi "fizyolojk gereksinimleri" kapsamında gayet iyi bilir. Ancak avlanma dönemi çoktan bitti ve bugün her şey önümüze gıda endüstrisi devlerinin hazırladığı yiyecekler şeklinde gelmekte. Günümüz insanının holistik (bütüncül) yaklaşımı biraz olsun kavrayarak yaşam tarzını, fizyolojik (maddi) ve spiritüel (manevi) ihtiyaçlarını belirleyerek, yaşamını dengede tutma hedefine yönelmesi gerekiyor. “Kurtuluş yemekte mi?”nin kişiye özel cevapları detaylarda gizli. Ayhan Cöner, gastronomi dünyasının felsefi boyutunu bizlere Gastro-Felsefe ile anlatıyor. Geçmişten günümüze, bugünden geleceğe yeme içme alışkanlıklarımız nereden gelmiş ve nereye gidiyor? Gastronomi bir yaşam tarzı mı? Bu varoluşçu yaklaşıma sahip düşünce biçimi ile hemen, bugün varmamız gereken farkındalıkları tarih, kültür, sanat, politika ve nihayetinde felsefe okyanusunda dolaşarak yeme-içmeyi aynı zamanda amacı olan bir yaşam içerisinde bizlere göstererek, yepyeni kapılar açıyor. Gastro-felsefe toplum bilincinin yükselmesine katkı sağlamayı hedefliyor. "Çünkü okuduğumda, gerçekten okumam; ağzıma güzel bir cümle alırım ve onu bir meyveli şekermiş gibi emer ya da zihnimde düşüncenin alkol tarafınca çözülerek beyin ve kalbimi demleyene ve damarlarımdan geçerek her kan hücremin köküne ulaşıncaya kadar bir likör gibi yudumlarım." - Bohumil Hrabal ('Too Loud a Solitude' / 'Gürültülü Yalnızlık' eserinden bir bölüm) Ayhan Cöner: Mutfak Sanatları ve İşletme yüksek eğitimini İsviçre’de César Ritz okulunda aldı. Zurich, Lausanne, Paris, İstanbul‘da ünlü beş yıldızlı uluslararası otel ve restaurant zincirleri ile havayolu ikram firmalarında 25 yıllık yöneticilik tecrübesi edindikten sonra, 2012 yılında AC Konukseverlik Eğitim Danışmanlık şirketini kurdu. Yerli ve yabancı yatırımcılara farklı gastronomi konseptleri yaratarak anahtar teslimi restaurant ve otel açılışları yapmakta ve firmalara işletme, yönetim danışmanlığı, kurumsal ve bireysel eğitim / rehberlik hizmetleri vermektedir. Nöro-gastronomi, felsefe, yiyecek & içecek kültürü ve tarihi üzerine yapmakta olduğu incelemeler neticesinde toplum bilincini yükseltmek üzere holistik bir manevi beslenme hareketi olan ve Gastronomiyi felsefi boyutta ele alan «Gastro-felsefe» akımının öncülüğünü yapmaktadır. Şarap tadımları ve menü eşleştirmeleri uzmanlık alanlarındandır. Yerli ve yabancı farklı gazete ve dergilerde makaleleri ve medya kanallarında podcast’leri yayınlanmaktadır. Gastronomi, Turizm, Tarım ve Kültür alanlarında yayınlar yapan Apelasyon adlı e-dergi’nin yayın kurulu üyesidir. İsviçre'nin en önde gelen yatılı liseleri, Mutfak Sanatları Akademisi Turizm İşletmeciliği konusunda lider üniversitelerini çatısı altında barındırann Swiss Education Group'un Türkiye resmi temsilcisidir.

Biletler

  • 25 Nisan Pazar

    Kayıt olduğunuz bu seminer için, ilgili etkinlik günü öğlen tarafınıza whatsapp üzerinden bir zoom link'i gönderilecektir. Zoom uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinizde, veya PC veya MAC laptop'larınızda kullanabilirsiniz. Hazırlık olarak uygulamayı (veya programı) cihazınıza kurmanızı öneririz. Seminer öncesinde veya seminer esnasında olası teknik bir ihtiyaçtan ötürü bizimle irtibata geçmek isterseniz, +90 532 373 4100'dan bize ulaşabilirsiniz. Misal Atölye

    ₺150,00
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page