top of page

28 Haz Paz

|

Online Zoom Semineri

Abidin Dino

Abidin Dino, (1913-1993) sanatın birçok dalıyla -resim, seramik, sinema gibi- uğraşmış üretken bir sanatçı olarak Türkiye'de modern sanatın öne çıkan figürlerinden biridir.

Abidin Dino
Abidin Dino

Saat ve yer

28 Haz 2020 16:22 GMT+3

Online Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

Abidin Dino, (1913-1993) sanatın birçok dalıyla -resim, seramik, sinema gibi- uğraşmış üretken bir sanatçı olarak Türkiye'de modern sanatın öne çıkan figürlerinden biridir. Dino, doğduğu İstanbul dışında Sovyetler Birliği Rusya'sında ve Paris'te yaşadı. Tristan Tzara, Pablo Picasso gibi sanatçılarla yakın ilişkiler kurdu. Dino’nun el desenlerini çok beğenen Picasso, ona “Şöyle doğru dürüst el deseni çizmeyi bilen, bir sen varsın, bir de ben” demiş, o sırada Paris’e yerleşmiş ünlü Amerikalı yazar Gertrude Stein de, Dino’nun desenleriyle oldukça ilgilenmiştir. Seminerde Abidin Dino'nun üretimi, ilişkileri ve II. Dünya Savaşı sonrası Türkiye'den Paris'e giden sanatçılar arasındaki yeri incelenecektir. Seminerde Abidin'in kendisi gibi sanatçı olan, ancak onun kadar tanınmayan nev-i şahsına münhasır kardeşi Arif Dino'nun sanatına da yer verilecektir.   Nergis Abıyeva 2014 yılında MSGSÜ Sanat Tarihi bölümünü bitirdi, lisans eğitimi sırasında Brera Akademi’de öğrenim gördü. MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat mastır programından Tiraje Dikmen’in Sanatı ve Hayatı başlıklı teziyle mezun oldu. 1950’lerde Paris’e giden ressamlar bağlamında Tiraje Dikmen konulu araştırmasıyla 2017’de SALT Araştırma Fonu’nu kazandı. 2015-2017 yılları arasında Maçka Sanat Galerisi’nin 40. Yıl Projeleri için arşiv sorumlusu olarak çalıştı ve arşiv sergilerinin düzenlenmesine katkıda bulundu. Görünmeyene Bakmak kitabının editör yardımcılığını üstlendi. 2017-2019 yılları arasında İstanbul merkezli özel bir koleksiyonda görev aldı. Nisan 2019’tan itibaren ARTER’de araştırmacı olarak çalışan Abıyeva’nın makaleleri Sanat Dünyamız, PRŌTOCOLLUM, Genç Sanat Dergisi, Istanbul Art News, Art Unlimited Dergisi, Birikim gibi mecralarda yayınlanmaktadır.

Biletler

  • Online Kayıt

    Kayıt olduğunuz bu seminer için, ilgili etkinlik günü öğlen tarafınıza whatsapp üzerinden bir zoom link'i gönderilecektir. Zoom uygulamasını akıllı telefon ve tabletlerinizde, veya PC veya MAC laptop'larınızda kullanabilirsiniz. Hazırlık olarak uygulamayı (veya programı) cihazınıza kurmanızı öneririz. Seminer öncesinde veya seminer esnasında olası teknik bir ihtiyaçtan ötürü bizimle irtibata geçmek isterseniz, +90 532 373 4100'dan bize ulaşabilirsiniz. Misal Atölye

    ₺100,00
    Vergi: +₺8,00 KDV
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Etkinliği paylaş

bottom of page