3 Kasım'dan itibaren Çarş.lar 20:00-22:00 | Zoom Semineri

Tuğrul kurt ile İslam Mistik Geleneği, Tasavvuf ve Tarikatlar

İslam düşünce tarihindeki mistik gelenek hakkında bilgi verilecek. Dinler Tarihi açısından mistik geleneklerin temel özellikleri hakkında bilgi verdikten sonra İslam topraklarında oluşan tasavvuf düşüncesi ve tarikatların kaynaklarını ve diğer din ve kültürlerle etkileşimini inceleyeceğiz.
Tuğrul kurt ile İslam Mistik Geleneği, Tasavvuf ve Tarikatlar

Saat ve yer

3 Kasım'dan itibaren Çarş.lar 20:00-22:00
Zoom Semineri

Etkinlik hakkında

Bu seminer serisinde İslam düşünce tarihindeki mistik gelenek hakkında bilgi verilecek. Dinler Tarihi açısından mistik geleneklerin temel özellikleri hakkında bilgi verdikten sonra İslam topraklarında oluşan tasavvuf düşüncesi ve tarikatların kaynaklarını ve diğer din ve kültürlerle etkileşimini inceleyeceğiz. Seride ayrıca Yeseviyye, Mevleviyye, Cerrahilik, Rufailik, Çiştiyye, Şazeliyye, Bektaşilik ve Nakşibendilik gibi tarikatların inançları, ritüelleri ve günümüzdeki etkileri hakkında da bilgi verilecek. 1. Hafta: İslam tarihinde mistik düşünce ve temelleri. 2. Hafta: Tasavvuf düşüncesi ve ritüelleri. 3. Hafta: Yesevilik ve Bekstaşilik: Tarihi, kaynakları, inançları ve ritüelleri. 4. Hafta: Mevleviyye ve Çiştiyye: Tarihi, kaynakları, inançları ve ritüelleri. 5. Hafta: Rufailik ve Şazeliyye: Tarihi, kaynakları, inançları ve ritüelleri. 6. Hafta: Nakşibendilik: Tarihi, kaynakları, inançları ve ritüelleri. (Seminerlerimize seri halinde, veya her bir seminere bağımsız olarak da katılabilirsiniz.)

Tuğrul Kurt 1989’da Almanya’da doğdu, 2014’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde lisans, 2016’da yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2016-2017’e kadar 29 Mayıs Üniversitesi'nde Uluslarası İslam ve Din Bilimleri bölümünde, 2017-2018’e kadar Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri'nde araştırma görevliliği yaptı. Nisan 2018’den beri Frankfurt Goethe Üniversitesi Protestan İlahiyat Fakültesi'nde araştırma görevlilisi olarak görev almakta, aynı zamanda 2019’dan beri de Hamburg Üniversitesi Dünya Dinleri Akademisi'nde öğretim görevlisi olarak İslam İlahiyatı kürsüsünü vekaleten temsil etmektedir. „Kur’an Tefsirlerinin Süryanî Hıristiyan Kaynakları- Adem Kıssası Örneği“ adlı doktora tezi üzerinde çalışmaktadır. Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gibi Batı dillerine, Arapça, Latince, Grekçe, İbranice ve Süryanice gibi kaynak dillerine vakıf olup, Dinler tarihi ve Tefsir alanında araştırmalarda bulunmuştur. „Andolu’da Hıristiyanlığın Erken Dönemleri - Theosebesler“, adlı kitabının yanında, Türkçe, İngilizce ve Almanca makaleleri bulunmaktadır.

Biletler
Fiyat
Adet
Toplam
 • tek seminere kayıt
  TRY 180
  KDV dahil
  TRY 180
  KDV dahil
  0
  TRY 0
 • Misalperver (5 seminer)
  TRY 840
  KDV dahil
  TRY 840
  KDV dahil
  0
  TRY 0
 • Serinin Tamamı (6 Seminer)
  TRY 1,000
  KDV dahil
  TRY 1,000
  KDV dahil
  0
  TRY 0
ToplamTRY 0

Etkinliği paylaş